Արամ Ա-ն խստորեն դատապարտում է հոգևորականների շարունակվող ձերբակալությունը. հայտարարություն
Մի քանի ամիս առաջ Նորին Սրբություն Արամ Ա կաթողիկոսը հրապարակավ դատապարտեց հոգևորականների ձերբակալությունները և միջնորդների միջոցով կոչ արեց դադարեցնել դրանք: Իր ներկայիս հովվապետական ​​այցի ընթացքում նա շարունակում է ուշադիր հետևել զարգացումներին և վերահաստատում է իր դատապարտումը։ Այս մասին նշված է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Վստահելով արքեպիսկոպոս Շահան Սարգիսյանին, որը ներկայումս գտնվում է Հայաստանում մշակութային առաքելությամբ, Նորին Սրբությունը ապահովել է, որ իր մտահոգություններն ու խիստ առարկությունները ուղղակիորեն փոխանցվեն պետական ​​և քաղաքական ղեկավարներին, այդ թվում՝ վարչապետին։
Կաթողիկոս Արամ Ա-ն ընդգծել է եկեղեցի-պետություն առողջ հարաբերությունները վերականգնելու անհապաղ անհրաժեշտությունը՝ ընդգծելով, որ ազգի բարձրագույն շահերը պահանջում են ամուր և համագործակցային գործընկերություն հայ հասարակության այս երկու հիմնարար սյուների միջև»,- նշված է հաղորդագրության մեջ: