Բացի նախընտրական ծրագրերին բնորոշ ավանդական կետերից մենք առաջնահերթ ենք համարում համայնքի մի շարք խնդիրներ ևս․ Արտյոմ Սիմոնյան
Արտյոմ Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է․
Բացի նախընտրական ծրագրերին բնորոշ ավանդական կետերից, որոնք կարելի է գտնել գրեթե ամեն ծրագրում, մենք առաջնահերթ ենք համարում համայնքի հետևյալ խնդիրները ևս:
1. Զոհված զինծառայողների ընտանիքների սոցիալական ապահովություն
Վաղարշապատ համայնքի բոլոր զոհված զինծառայողների ընտանիքները լինելու են մեր մշտական ուշադրության կենտրոնում։ Ծրագիրը ներառում է նրանց սոցիալական, բնակարանային և կրթական խնդիրների լուծման կոնկրետ մեխանիզմներ` համայնքային և պետական գործընկերությամբ։
2. Արցախահայության աջակցություն և ինտեգրում
Արցախից տեղահանված մեր հայրենակիցները մեր համայնքի անբաժան մասն են։ Կստեղծվեն աջակցման և ինտեգրման ծրագրեր` աշխատանքի, բնակարանի և համայնքային ներգրավվածության հնարավորություններով։
3. Եղբայրական եզդի համայնքի իրավունքների պաշտպանություն և ներգրավվածություն
Վաղարշապատի բազմազգ համայնքում մենք կարևորում ենք եզդի ժողովրդի ավանդույթների, լեզվի և մշակութային ինքնության պահպանումը։ Կձևավորվեն հատուկ մշակութային և կրթական ծրագրեր` ուղղված համայնքային համերաշխության ամրապնդմանը։
Ազգային փոքրամասնությունները մեր ուշադրության կենտրոնում են:
4. Սփյուռքի և ներդրումային նախաձեռնությունների զարգացում
Կաշխատենք հայկական Սփյուռքի հետ նոր մակարդակի համագործակցության ձևաչափերով` ներդրումային ծրագրերի, հայրենադարձության խրախուսման և համայնքային համատեղ ձեռնարկությունների միջոցով։ Վաղարշապատը կարող է դառնալ սփյուռքահայ ներդրողների վստահ գործընկեր համայնք։
5. Գյուղատնտեսության զարգացում և գյուղացիների հարկային բեռի վերանայում
Գյուղացին համայնքի ողնաշարն է։ Նախատեսվում է վերանայել գյուղատնտեսությամբ զբաղվող անձանց հարկային պարտավորությունները, ապահովել արտահանման խթանման և տեղական արտադրանքի իրացման արդյունավետ համակարգ։