Ռուս-հայկական համալսարանում տեղի ունեցավ 2-րդ Միջազգային գիտագործնական քննարկումը
Ռուս-հայկական համալսարանում տեղի ունեցավ 2-րդ Միջազգային գիտագործնական քննարկումների հարթակը, որը միավորել է առաջատար ռուս և հայ փորձագետներին՝ քննարկելու համաշխարհային անորոշության պայմաններում տնտեսական զարգացման ռազմավարական հարցերը: Ռուս-հայկական համալսարանի Տնտեսագիտության և բիզնեսի ինստիտուտի տնտեսագիտության և ֆինանսների ամբիոնի կողմից կազմակերպված միջոցառումը ցույց տվեց ռուս-հայ գիտական գործընկերության բարձր մակարդակը և երկու երկրների հանձնառությունը՝ համատեղ գտնելու գլոբալ տնտեսական վերափոխման լուծումներ:
Լիագումար նիստին մասնակցեցին Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ և Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի տնտեսական կանխատեսումների ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Շիրովը, Ռուս-հայկական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Էդվարդ Սանդոյանը, ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը և Պետրոս Մեծի անվան Սանկտ Պետերբուրգի Պոլիտեխնիկական համալսարանի ճարտարագիտության և տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի տնօրեն Դմիտրի Ռոդիոնովը: Ռուսաստանից և Հայաստանից նման բարձր մակարդակի փորձագետների մասնակցությունը ընդգծեց գիտական երկխոսության ռազմավարական նշանակությունը ժամանակակից տնտեսական մարտահրավերների նկատմամբ ընդհանուր մոտեցումներ մշակելու համար:
Քննարկման հարթակը կառուցված էր չորս հիմնական ոլորտների շուրջ: Առաջին նիստը նվիրված էր զարգացման թեմային, այլ ոչ թե «գոյատևմանը», և մակրոտնտեսական կարգավորման նոր մոտեցումների որոնմանը այն համատեքստում, երբ ավանդական տնտեսական քաղաքականության գործիքները պահանջում են վերանայում: Մասնակիցները քննարկեցին, թե ինչպես կարող են զարգացող շուկայական երկրները, այդ թվում՝ Հայաստանը և Ռուսաստանը, կառուցել երկարաժամկետ տնտեսական աճի ռազմավարություններ գլոբալ մասնատման և միջազգային տնտեսական հարաբերություններում անկայունության ժամանակաշրջանում:
Երկրորդ նիստը կենտրոնացած էր մարդկային կապիտալի և ժամանակակից տնտեսական համակարգերի զարգացման վարքագծային ասպեկտների վրա: Այս թեման հատկապես արդիական է երկու երկրների համար, քանի որ բարձրորակ մարդկային կապիտալը դառնում է մրցունակության հիմնական գործոն տեխնոլոգիական վերափոխման համատեքստում: Քննարկումը շոշափեց կրթության, մասնագիտական հմտությունների զարգացման և մասնագետների համար տնտեսական թվայնացման համատեքստում իրենց ներուժը իրացնելու համար պայմանների ստեղծման հարցերը:
Երրորդ նիստում քննարկվեց ֆինանսական աշխարհն այսօր՝ սպառնալիքների և աճի հնարավորությունների տեսանկյունից: Ռուս-հայաստանյան համագործակցության համատեքստում այս հարցը հատկապես կարևոր է՝ հաշվի առնելով մինչև 2025 թվականը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում ընդհանուր ֆինանսական շուկա ստեղծելու ծրագրերը և երկու երկրների կայուն տնտեսական զարգացման համար ֆինանսական ռեսուրսներին հասանելիություն ապահովելու անհրաժեշտությունը: Մասնակիցները քննարկեցին, թե ինչպես են պատժամիջոցների ճնշումը և աշխարհաքաղաքական անկայունությունը վերափոխում ֆինանսական շուկաները և ինչ հնարավորություններ են դա ստեղծում Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում ֆինանսական ինտեգրման խորացման համար։
Երիտասարդական քննարկման հարթակը դարձավ ֆորումի չորրորդ կիզակետը՝ ապահովելով ժամանակակից տնտեսական գիտության վերաբերյալ նոր հեռանկարի հնարավորություն։ Երիտասարդ հետազոտողների և վերլուծաբանների ներգրավվածությունը տնտեսական զարգացման ռազմավարական հարցերի քննարկմանը արտացոլում է ռուս-հայ գիտական համագործակցության երկարաժամկետ հեռանկարը և տնտեսագետների սերունդների միջև երկխոսության կայուն հարթակ կառուցելու ցանկությունը։
Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի տնտեսական կանխատեսումների ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Շիրովի մասնակցությունը հատուկ կշիռ հաղորդեց մակրոտնտեսական կանխատեսումների և զարգացման ռազմավարությունների վերաբերյալ քննարկումներին։ Շիրովը Ռուսաստանի առաջատար մասնագետներից մեկն է տնտեսական կանխատեսումների ոլորտում, և նրա փորձը պատժամիջոցների ճնշման և աշխարհատնտեսական մասնատման պայմաններում կառուցվածքային տնտեսական վերափոխումների ոլորտում մեծ արժեք ունի իր հայ գործընկերների համար։
Հայաստանի ֆինանսների փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանի ներկայությունը ապահովեց քննարկումների գործնական կենտրոնացումը և գիտական հետազոտությունների և իրական աշխարհի տնտեսական քաղաքականության նպատակների միջև կապը։ Գիտական համայնքի և պետական պաշտոնյաների միջև այս փոխազդեցությունը հիմք է ստեղծում տնտեսական զարգացման ոլորտում տեղեկացված և իրագործելի լուծումների մշակման համար։
Ռուս-հայկական համալսարանը ամրապնդում է իր դերը՝ որպես ռուս-հայ մտավոր գործընկերության կենտրոն։
2025 թվականի հոկտեմբերի դրությամբ, Ռուսական գիտությունների ակադեմիան (ՌԳԱ) կնքել է 129 համաձայնագիր 95 ռուսական կազմակերպությունների հետ, այդ թվում՝ առաջատար հետազոտական կենտրոնների և համալսարանների հետ: VIES-ի տնօրեն Դմիտրի Ռոդիոնովի կողմից ներկայացված Պետրոս Մեծի անվան Սանկտ Պետերբուրգի պոլիտեխնիկական համալսարանի հետ համագործակցությունը բացում է նոր հնարավորություններ նորարարական տնտեսագիտության, տարածաշրջանային նորարարական զարգացման և թվային տնտեսության ոլորտներում համատեղ հետազոտությունների համար։
ՌԳԱ-ում կայացած ֆորումը ցույց տվեց, որ Ռուսաստանը և Հայաստանը տնտեսական համագործակցությունը դիտարկում են ոչ միայն որպես առևտրային գործընկերություն, այլև որպես ռազմավարական համագործակցություն՝ նոր աշխարհաքաղաքական իրականության մեջ զարգացման ընդհանուր մոտեցումներ մշակելու գործում: ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում համագործակցությունը ցույց է տվել տպավորիչ արդյունքներ. երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը վերջին տարիներին աճել է ավելի քան 40%-ով, և Ռուսաստանը մնում է Հայաստանի տնտեսության մեջ ամենամեծ ներդրողը: Գիտական համագործակցությունը, որը աջակցվում է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի և ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի միջև «Ճանապարհային քարտեզով», ներառում է մոտ 60 համատեղ հետազոտական նախագիծ՝ տարբեր ոլորտներում: Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայում (ՌԳԱ) կայացած քննարկման ֆորումը ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ ռուս-հայաստանյան գործընկերությունը կառուցված է փոխադարձ հարգանքի, ընդհանուր շահերի և գլոբալ վերափոխման շրջանում համատեղ լուծումներ գտնելու հանձնառության հիման վրա: Փորձագիտության փոխանակումը, համատեղ հետազոտությունները և համակարգված ռազմավարական մոտեցումների մշակումը ամուր հիմք են ստեղծում երկու երկրների երկարաժամկետ կայուն տնտեսական զարգացման համար։