Մի ազատման պատմություն. սեփական երեխաներին վերածել «գործ տվողների»
Պետական համալսարանի դասախոսին ազատել են աշխատանքից: Սահակ Մանուկյանը իր էջում գրել է, որ իրենից անկախ պատճառներով այլևս չի կարող դասավանդել ԵՊՀ-ում:
«Պարզվում է, որ դասախոսության ժամանակ իմ բերած օրինակը վիրավորել է իշխող կուսակցության մի երեսփոխանուհու «արժանապատվությունը», որից հետո ԵՊՀ ռեկտորը որոշել է ինձ ազատել աշխատանքից», - նշել է դասախոսը: Ավելի ուշ պարզվել է, որ խոսքը ԱԺ պատգամավոր, ՔՊ աշխատակազմի ղեկավար Արուսյակ Մանավազյանի մասին է, որը Նիկոլ Փաշինյանի ամենամերձավոր անձանցից մեկն է:
Մանավազյանի առաջին կուրսեցի դուստրը թաքուն նկարահանել է դասախոսին, ուղարկել մորը, ինչից հետո էլ ռեկտորի միջոցով ազատել են դասախոսին: Ազատումը, իհարկե, ապօրինի է, այստեղ որևէ կասկած լինել չի կարող, և Աշխատանքային օրենսգրքով դասախոսը կարող է դատի տալ Պետական համալսարանի ռեկտորին:
Բայց մտահոգիչն այն է, որ գործող իշխանությունները, պարզ ասած, հետապնդում են ցանկացած խոսք, որը հաճո չէ իրենց քիմքին, նաև իրենց անչափահաս կամ նոր-նոր չափահաս կյանք մուտք գործող երեխաներին վերածում են սովորական «գործ տվողների», որոնք չեն խորշում տեսագրել կամ լուսանկարել իրենց դասախոսներին և վերջիններիս համար խնդիրներ հարուցել:
Իհարկե, փաշինյանական իշխանությունը երկրում այնպիսի մթնոլորտ է ստեղծել, որ մեկը մյուսին հետևելու, տեսագրելու, կոմպրոմատներ հավաքելու առումով այլևս բարոյական արգելակներ չկան գործող իշխանության և նրանց աջակիցների համար, բայց համընդհանուր այս դեգրադացիան և ատելության մթնոլորտը ի վերջո պայթելու է և պայթելու է հենց փաշինյանական իշխանության գլխին: