Հայ վիրտուոզները․ տաղանդի ճանապարհը դեպի մեծ բեմ
«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամը կյանքի է կոչում կրթական ծրագրեր, որոնք ուղղված են հայ տաղանդավոր երեխաների և պատանիների բացահայտմանը, խնամքին և մասնագիտական կայացմանը։ Հիմնադրամի «Հայ վիրտուոզները» ծրագրի առանցքային նպատակը ստեղծագործական և կրթական այնպիսի միջավայրի ձևավորումն է, որտեղ երիտասարդ երաժիշտները կարող են լիարժեք բացահայտել իրենց ներուժը, զարգանալ և վստահ քայլերով շարժվել դեպի մեծ բեմեր։
Ազգային պատմամշակութային ժառանգության ճանաչողությունից մինչև ելույթներ աշխարհի հեղինակավոր բեմերում՝ հիմնադրամը կանգնած է պատանի երաժիշտների կողքին նրանց զարգացման ամբողջ ճանապարհին։ Այս ուղեկցությունն ունի մեկ կարևոր առաքելություն՝ պահպանել, զարգացնել և աշխարհին ներկայացնել հայկական մշակույթը՝ նոր ձայներով, նոր անուններով և ժամանակակից շնչով։
«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի գործունեությունը հնարավոր է դառնում վստահելի գործընկերների և նվիրված աջակիցների շնորհիվ։ Ռազմավարական գործընկերների թվում են Երևանի քաղաքապետարանը, Visa միջազգային վճարահաշվարկային համակարգը, «Վիրտուոզների բանաձևը» նախագծի գործընկեր «Ռենշին» ընկերությունը։ Հաղթանակների գործընկերներն են Ամերիաբանկը, ՎՏԲ-Հայաստան բանկը, Էվոկաբանկը և «Ամառ» ՍՊԸ-ն, իսկ ձգտումների գործընկերների շարքում են Վանք բարեգործական հիմնադրամը և «Ջի Թի Բի Հոլդինգս» ընկերությունը։ Հիմնադրամի ապագայի գործընկերներն են Ակբա Բանկը և «Մատենա» առաջնորդության և մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցը, իսկ զարգացման գործընկերների շրջանակում են «Մարիլա» ՍՊԸ-ն, «Բարուր Թոյս»-ը, Miniso Armenia ընկերությունը, «Քրաուդֆանդինգ Ֆորմուլա» (TCF) ՍՊԸ-ն, «Արփա-Սևան» ԲԲԸ-ն և «Մետա-Իքս Մարկետս» ՓԲԸ-ն։
Հիմնադրամի ծրագրերի իրականացման գործում կարևոր դեր ունեն նաև անհատ աջակիցները՝ Արման Բարսեղյանը, Հայկ Կարապետյանը, Մհեր Աբրահամյանը, Էլիզա Ղալթախչյանը և Էրիկ Հայրապետյանը։ «Հայ վիրտուոզները» ծրագրի շրջանակում պատանի երաժիշտները ստանում են նաև կրթաթոշակներ, որոնք կարևոր աջակցություն են ոչ միայն մասնագիտական առաջընթացի, այլև անձնական կայացման համար։ Այդ աջակցությունը հնարավորություն է տալիս մասնակցել միջազգային մրցույթների, կատարելագործվել, ձեռք բերել անհրաժեշտ երաժշտական գործիքներ և առանց խոչընդոտների շարունակել իրենց ստեղծագործական ուղին։
Ճանապարհը հեշտ չէ․ այն լի է փորձություններով, ընտրություններով ու պատասխանատվությամբ։ Այստեղ անհրաժեշտ են ուժ, համբերություն, հետևողականություն և ամենակարևորը՝ հավատ ու աջակիցներ։ Այդ աջակիցը կարող ես լինել նաև դու, նվիրաբերիր հիմա` անցնելով այս հղումով: Աջակցելով հիմնադրամին՝ մեր գործընկերներն ու հովանավորները դառնում են այն պատմության մի մասը, որտեղ տաղանդը հնարավորություն է ստանում ծաղկելու, իսկ երազանքը՝ իրականանալու։
«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի յուրաքանչյուր ծրագիր ներդրում է ոչ միայն մեկ երիտասարդի ապագայի, այլև հայկական մշակույթի վաղվա օրվա մեջ։ Երբ տաղանդը հանդիպում է հավատին ու աջակցությանը, ծնվում է արժեք, որը չի սահմանափակվում բեմով կամ մրցույթով։ Այն դառնում է ազգի ձայնը՝ հնչող աշխարհի տարբեր անկյուններում։ Շնորհակալություն բոլորին, ովքեր հավատում են այս ճանապարհին և իրենց մասնակցությամբ օգնում են, որ երաժշտությունը դառնա ապագա, իսկ ապագան՝ հնչեղ ու հայկական։