ԲՀԿ-ական բոլոր պատգամավորների համար առաջնայինը ազգային և ընտանեկան արժեքներն են
Սոֆիա Ասատրյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է .
Ես որպես ՀՀ քաղաքացի խորը հիասթափություն ապրեցի, երբ իմ երկրի բարձրագույն ամբիոնից խոսեց մի մարդ, ով ինքն իրեն անվանեց «հավաքական կերպար» , այն դեպքում, երբ իրականում հանդիսանում է «անհայտ սեռի կենդանի»։ Բանն այն է, որ ես կարծում էի, որ դրանից առավել վատ բան դժվար թե տեղի ունենա մոտ իրականությունում, բայց հետո ծանութացա Մարիա Կարապետյան «հավաքական պատգամավորի» ելույթի հետ, որտեղ նա հանդես է գալիս որպես այդ «տրանսգենդերի» պաշտպան և մի հատ էլ մեղադրանքով հանդես գալիս ԱԺ «Մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովի նախագահ» Նաիրա Զոհրաբյանի դեմ։
Մարիա Կարապետյանին, և իր նման «պաշտպան» պատգամավորնեին կցանկանամ հիշեցնել, որ մենք ՝ հայերս հանդիսանում ենք աշխարհի հնագույն ազգերից մեկը, մենք հանդիսանում ենք հնագույն մշակութային արժեքները կրողներից մեկը, և հենց այդ արժեքների շնորհիվ է, որ 1000 տարի պետությունից զուրկ լինելով մենք չեն կորցրել մեր ազգային բնավորությունը։ Իսկ հիմա, երբ վերջիվերջո մենք ունենք անկախ պետություն, երբ վերջապես ազատվել ենք մեր երկրում գերիշխող նախկին արատավոր կարգերից, հայտնվել են ոմանք, ովքեր ցանկանում են կոտրել մեր ազգային արժեքներն ու թելադրել այլասերվածություն։
ԱԺ «Մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովի նախագահ» Նաիրա Զոհրաբյանի քայլը, որը միտված էր րոպե առաջ այդ թյուրիմածություններին ԱԺ դահլիճից դուրս հանելու ուղղությամբ, արդարացված է և ողջունելի, քանզի նմանատիպ երևույթները չպետք է նման հարթակից հանդես գալու հնարավորություն ունենան, այն էլ ստի գնով։ Հիշեցնեմ, որ այդ երևույթը խորհրդարանում էր այլ օրակարգով, բայց չարաշահելով մարդկանց վստահությունը հանդես եկավ օրակարգի հետ ընդհանրապես կապ րունեցող հայտարարությամբ։ Զոհրաբյանի քայլը պաշտպանեց նաև ԲՀԿ խմբակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, նշելով որ ԲՀԿ-ական բոլոր պատգամավորների համար առաջնայինը ազգային և ընտանեկան արժեքներն են։
Մենք ՝ ՀՀ քաղաքացիներս պետք է ամեն գնով հասնենք նրան, որ այդ «վիրուսները» չկարողանակ իրենց քարոզարշավն իրականացնել և մթագնել մեր կրթսեր սերնդի մտածելակերպը։ Այլ կերպ ասած մենք պետք է հեռացնենք նրանց մեր հասարակությունից, ինչպես Նաիրա Զոհրաբյանը հեռացրեց նրանց ԱԺ դահլիճից։ Այսուհետ , մենք չենք հանդուրժի նմանատիպ քայլեր և կհետևենք Նաիրա Զոհրաբյանի օրինակին՝ քաղաքավարի կերպով , առանց բռնություն կիրառելու կազատվենք այդ արատավոր երևույթներից։