Պահանջում ենք, որ Մարիա Կարապետյանը հրաժարվի պատգամավորական մանդատից՝ ստելու համար. հայտարարություն
Հայկական աժեքների պաշտպանության «Կամք» հասարակական նախաձեռնությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ պահանջում է, որ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը հրաժարվի պատգամավորական մանդատից՝ ստելու համար:
«Հայկական աժեքների պաշտպանության «Կամք» հասարակական նախաձեռնությունը սույնով հայտարարում է, որ 2019թ. ապրիլի 8-ին, ժամը 12:00-ից 18:00-ն, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի այգու փակ դարպասների դիմաց անցկացրել է բողոքի ակցիա, ընդդեմ Ազգային Ժողովի դահլիճում` Ապրիլի 5-ին տրանսգենդերների ելույթին:
«Կամքի» նախաձեռնող խմբի անդամներին դրսում հանդիպեցին «Քաղաքացիական Պայմանագիր» եւ «Բարգավաճ Հայաստան»  կուսակցությունների ներկայացուցիչները` միմյանց վրա բարդելով ԱԺ-ում տեղի ունեցած աններելի արարքի պատասխանատվությունը:
Բայց, ահա՛, այսօր առավոտյան, ԲՀԿ պատգամավոր, ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարություն է տարածել, որտեղ անքննելի ապացույցներ է բերում, ըստ որոնց` դեպքի ամբողջ պատասխանատվությունը ընկնում է ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանի ուսերին:
Բացի այդ, Մ. Կարապետյանը ՀՀ ԱԺ դահլիճում բացահայտ ստել է եւ փորձ արել տեղի ունեցածի ողջ պատասխանատվությունը կապել Նաիրա Զոհրաբյանի անվան հետ:
«Կամքն» արդեն հայտարարել է, որ հայկական ընտանիքի, հայ մոր ու մանկան իրավունքների նկատմամբ կազմակերպվող ոտնձգություններից արդեն լցվել է մեր ավանդապաշտ ժողովրդի համբերության բաժակը:
Ա’րդ, ի պաշտպանություն ՀՀ սահմանադրության 16-րդ եւ 18-րդ հոդվածներին` պահանջում ենք, որ`
ա. ՀՀ ԱԺ-ում անհապաղ շրջանառության մեջ դնել, քննարկել եւ ընդունել մեր կողմից ներկայացվող «Երեխայի իրավունքների մասին ՀՀ 1996թ. մայիսի 29-ի» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը, որը միտված է ՀՀ-ում արգելել արատավոր երեւույթների քարոզումը:
բ. ՀՀ ԱԺ-ի նախագահ Արարատ Միրզոյանը ձեռնարկի միջոցառումներ` նման խայտառակություններից ԱԺ-ն զերծ պահելու համար եւ այդ միջոցառումների մասին հրապարակավ տեղեկացնել հայ հանրությանը:
գ. ՀՀ ԱԺ-ին եւ համայն հայությանը ստելու համար՝ Մարիա Կարապետյանը հրաժարվի պատգամավորական մանդատից:
Հանուն ավանդական հայ ընտանիքի արժեքների` մեր պայքարը մտնում է նոր փուլ, սակայն, կոչ ենք ուղղում բոլորին զերծ մնալ ներքաղաքական շահարկումներից, քաղաքական իրավիճակն ապակայունացնելուց ու հայ ժողովրդի ազգային արժանապատվությունը վիրավորելուց:  Սա պայքար է հանուն խաղաղ ու համերաշխ Հայաստանի, ժողովրդավարության եւ համայն հայության ավանդական իրավունքների»: