ԱրարատԲանկն ու Incofin IM-ը 3 մլն եվրոյի վարկային պայմանագիր են կնքել
ԱրարատԲանկը 3 մլն եվրո է ներգրավել Incofin Investment Management ֆինանսական հաստատության կողմից երաշխավորված երկու հիմնադրամներից՝ 1,5 միլիոն եվրո Volksvermogen NV-ից և 1,5 միլիոն եվրո Incofin CVSO-ից՝ ապահովելով փոքր վարկերի հասանելիությունը միկրո ձեռնարկատերերի համար։
«2012թ.-ից ի վեր Incofin IM-ի հետ համագործակցությունը վկայում է կայուն և արդյունավետ համագործակցության մասին երկու կառույցների միջև։ Պետք է փաստեմ, որ COVID-19 համավարակով պայմանավորված ճգնաժամի պայմաններում ԱրարատԲանկը մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահել փոքր և միջին ձեռնարկություններին՝ կարևորելով ձեռնարկությունների կայուն զարգացումը ի նպաստ երկրի տնտեսական աճի, աշխատատեղերի ստեղծմանն ու պահպանմանը։ Դեռ 2020թ․-ի դեկտեմբեր ամսին ԱրարատԲանկը 5 մլն դոլար է ներգարվել Incofin IM-ի կողմից երաշխավորված Microfinance Enhancement Facility (MEF) ընկերությունից՝ Հայաստանում ՓՄՁ ոլորտը խթանելու նպատակով։ Այս անգամ ներգրավումը եվրոյով է։ Հատկանշական է, որ Բանկի գործող պորտֆելի շուրջ 4,000,000 եվրո ծավալով վարկեր արդեն տեղաբաշխվել են Incofin-ի միջոցներից»,- նշել է ԱրարատԲանկի Վարչության նախագահ Մհեր Անանյանը։
«ԱրարատԲանկը և Incofin ընկերությունը սերտորեն համագործակցում են դեռ 2012 թ.-ից: Որպես սոցիալական և բնապահպանական նշանակության ծրագրերում ներդրում իրականացնող ընկերություն՝ մենք փորձում ենք աջակցել մեր հաճախորդներին ոչ միայն լավ, այլև դժվարին ժամանակներում: Ուստի, ուրախ ենք, որ այս նոր գործարքի մեջ ներգրավել ենք Incofin ընկերության ևս երկու հիմնադրամ»,- ասել է Incofin IM-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Յան Դիվայնգարթը:
Incofin IM
Incofin Investment Management-ը համաշխարհային սոցիալական և բնապահպանական նշանակության ծրագրերում ներդրում իրականացնող ընկերություն է, որի ուշադրության կենտրոնում է գյուղատնտեսության և գյուղատնտեսական ոլորտի ֆինանսավորումը: Incofin-ը, առաջնորդվելով ներառական առաջընթացը խթանելու ցանկությամբ, ձգտում է բավարարել ձեռներեցների կարիքները՝ պակաս արտոնություններ ունեցող մարդկանց կյանքը բարելավելու նպատակով: Incofin IM-ը AIFM-ի կողմից լիցենզավորված
հիմնադրամի կառավարիչ է և կառավարում է ավելի քան 1 միլիարդ եվրո արժողությամբ ակտիվներ: Incofin IM-ը ունի ավելի քան 60 արհեստավարժ մասնագետներից բաղկացած թիմ՝ կենտրոնացված Բելգիայի գլխամասային գրասենյակում և Կամբոջայի, Կոլումբիայի, Հնդկաստանի և Քենիայի տեղական ներդրումային գրասենյակներում: