Էկոնոմիկայի նախարարը ստե՞լ է, թե՞ շփոթվել․ նրան խորհուրդ կտամ տնտեսագիտութուն ուսումնասիրել․ Աուդիտորների պալատի նախագահ
ԼՈՒՐԵՐ․com-ը Աուդիտորների պալատի նախագահ Նաիրի Սարգսյանի հետ զրուցել է տնտեսական ճգնաժամի, այն հաղթահարելու, առաջարկվող  ռեֆորմների մասին։ Սարգսյանն անդրադարձել է Էկոնոմիկայի նախարարի այն հայտարարությանը, թե 2021 թվականի ապրիլին հավաքագրվել է ռեկորդային հարկային եկամուտներ՝ 180 մլրդ դրամի չափով, ինչպես նաև՝ խոսել այս տարվա առաջին եռամսյակի 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկի մասին։
«Էկոնոմիկայի նախարարի հայտարարությանը վերաբերում եմ հումորով, որովհետև դրանից հետո որոշակի ճշգրտումներ, թվաբանություն ուսումնասիրեցինք և զարմացա, որ նախարարը մաթեմատիկայի մասնագիտությամբ է ավարտել ինստիտուտը, սակայն թվերի հանում, գումարումների մեջ շփոթվում է։ Մի քանի պարզ թվաբանությամբ կարելի է հասկանալ՝ նախարարը ստե՞լ է, թե՞ շփոթվել և հասկանալի կլինի նրա հայտարարած ռեկորդային սուտը»,- ասաց Աուդիտորների պալատի նախագահը՝ պարզաբանելով նախարարի ներկայացրած թվերը։
Անդրադառնալով՝ այս տարվա առաջին եռամսյակի 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկին, Սարգսյանն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ առավել խոշոր հարկ վճարողները ՀՀ նախարարություններն ու պետական կառավարչական մարմիններն են։