2021թվականի ապրիլ ամիսը եւս առանձնանում է դրական ցուցանիշով
2021թվականի ապրիլ ամիսը եւս առանձնանում է դրական ցուցանիշով: Այս մասին այսօր՝ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի հարց ու պատասխանի ժամանակ հայտարարել է  ՊԵԿ նախագահ  Էդվարդ Հովհաննիսյանը։
Ըստ նախագահի 2021 թվականի 0-ից բարձր վարձատրվող աշխատատեղերի քանակը նախորդ ամսվա համեմատ ավելացել է 4000-ով՝  դառնալով մոտ 626000,  ավելացել է նաև ընդհանուր աշխատավարձի ֆոնդը՝  կազմելով մոտ 133 մլրդ, ավել է հավաքագրվել նաև  եկամտային հարկը՝  ավելի քան 28 մլրդ, ինչպես նաև միջին աշխատավարձը՝ ավելի քան  212 հազար դրամ։ Էդվարդ Հովհաննիսյանը այս ցուցանիշները համեմատել է նաև 2019 թվականի հետ և արձանագրել, որ  2019 թվականի համեմատ 2021 թվականին մենք ունենք 0-ից բարձր վարձատրվող աշխատատեղերի  34000 դրական տարբերություն  և  մյուս բոլոր  ցուցանիշներով այդ տարբերությունները 2021 թվականին եղել են դրական։
ԱԺ պատգամավոր, Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արտակ Մանուկյանը  իր ֆեյսբուքյան էջում ևս կիսվել է այս  ցուցանիշով։
Ըստ պատգամավորի 2021թ. ապրիլին ՊԵԿ-ն արձանագրել է 626414 աշխատատեղ, որոնց ընդհանուր եկամուտը/հարկման բազան կազմել է 133.2 մլրդ դրամ։ 2020թ. ապրիլի համեմատ (երբ աշխատաշուկան կորոնավիրուսի ու լոկդաունի հետևանքով շատ խորը անկում գրանցեց) աշխատատեղերն աճել են` 78676-ով, իսկ եկամուտը` 21.5 մլրդ դրամով։
Պատգամավորը  նշել է նաև, որ աճը գրանցվել է ոչ միայն 2020 թվականի համեմատ, երբ Հայաստանում արտակարգ դրություն էր հայտարարված կորոնավիրուսի պատճառով, այն  նաև ոչ կորոնավիրուսային՝ 2019թ. ապրիլի համեմատ աշխատատեղերն աճել են` 33824-ով, իսկ եկամուտը՝ 22.8 մլրդ դրամով։