ՌԴ ՊՆ-ն նոր հաղորդագրություն տարածեց
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները պլանային մարտական պատրաստության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղում՝ Ստեփանակերտի ուսումնական զորավարժարանում, մշակել են «քոչող» ականանետի ժամանակակից մարտ վարելու նոր մարտավարություն, հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:
Հրետանու անձնակազմը համազարկեր է արձակել լեռներում բնական խոչընդոտների հետևում տեղակայված չդիտարկվող թիրախների վրա՝ մեքենաների թափքում տեղադրված զինտեխնիկայից:
Լեռնային տեղանքում գտնվող ականանետերը կարճ ժամանակահատվածում 500-ից 2000 մետր հեռավորության վրա խոցել են մոտ 50 թիրախ, որոնք նմականել են զրահատեխնիկայի, կենդանի ուժի և հակառակորդի դիրքերի:
«Այսօր, հատուկ ուսուցման շրջանակներում, մենք գործնականում կիրառեցինք ականանետերի շարժական խմբերի գործողությունները: Հաշվարկների առաջադրանքները ներառում էին ժամանակավոր դիրքի անցնելու, թիրախները ճնշելու և հնարավորինս շուտ դիրքը լքելու հրամանի իրականացումը: Ստացած խնդիրն ավարտելու համար պահանջվող ժամանակը կրճատելու համար ստանդարտ սարքավորումների վրա արդեն տեղադրվել են 82 մմ տրամաչափի ականանետեր, ինչը նվազեցնում է կրակային դիրքը գրավելու համար պահանջվող ժամանակը: Անձնակազմը կատարեց առաջադրանքը, օրվա գնահատականները լավ և գերազանց էին»,-ասել է պլանային դասի ղեկավար Անդրեյ Մոխովը:
«Քոչող» ականանետերի մարտավարությունը թույլ է տալիս խաղաղապահ անձնակազմի հաշվարկներին ակնթարթորեն հետ մղել պայմանական հակառակորդի գերազանցող ուժերի գրոհները և հնարավորինս արագ փոխել կրակակետերը՝ հակահրթիռային պատերազմի շրջանակներում: