Ալիևը խոսել է Հայաստանի հետ 3-րդ պատերազմի մասին
Հանուն Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման՝ Հայաստանը պետք է ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Նա ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում ասել է. «Մենք երրորդ պատերազմ չենք ուզում (Հայաստանի հետ), դա մեր ծրագրերի մեջ չի մտնում: Մենք ցանկանում ենք, որ պատերազմի շրջանն ավարտվի, մենք ուզում ենք, որ նորմալ հարաբերություններ հաստատվեն, որպեսզի Հայաստանը վերջապես ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Մենք սա ենք ուզում։ Բայց եթե տեսնենք, որ, ինչպես ասացի, մեզ համար վտանգ կա, այդ սպառնալիքը տեղում կվերացվի։ Հայաստանում ռևանշիստական միտումներ են դրսևորվում ոչ միայն նախկին, այլև ներկա պետական պաշտոնյաների մոտ։ Ուստի, կրկնում եմ, երբեք չպետք է խաբվել ներկայիս իշխանության (Հայաստանի) բարի խոսքերին։ Մենք երբեք չպետք է մոռանանք, թե տարածաշրջանում ինչ հարևանի հետ ենք ապրում։ Սրա հետ են կապված նաև սահմանային սադրանքները։ Նրանք ուզում են մեզ նորից փորձել»,- ասել է Ալիևը։
Ալիևը նաև հայտարարել է նաև, որ Բաքուն ճնշելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ ղարաբաղյան խնդրով զբաղվելու փորձերը: