«Եվրասիա»-ն և Ռուսաստանի Դաշնության Կրթության նախարարությունը ուղարկել են ևս 30 ռուս երիտասարդ ուսուցիչների Ղրղզստանի դպրոցներ
«Եվրասիա» ԻՀԿ-ն, Ռուսաստանի Դաշնության Կրթության նախարարության և Ղրղզստանի Հանրապետության Կրթության և գիտության նախարարության հետ շարունակում են իրականացնել միջազգային կրթական ծրագիրը «Եվրասիական լիցեյը» Ղրղզստանում և ուղարկում են ևս 30 ռուս ուսուցիչներ Բաշկիրական պետական մանկավարժական համալսարանից (ԲՊՄՀ) Ղրղզստանի դպրոցներ։ Նրանք երեք ամիսների ընթացքում դասավանդելու են հիմնական առարկաները ռուսերենով, օգնելու են արտադասարանական աշխատանքներում, իրականացնելու են մասնագիտական կողմնորոշման միջոցառումներ։
«Սա կարևոր քայլ է Ղրղզստանի և Ռուսաստանի ընդհանուր մշակութային, կրթական տարածքի ստեղծման գործում։ Ղրղզստանի Հանրապետությունում մեծ պահանջարկ ունեն ռուսաց լեզուն, գրականությունը, մշակույթը, մեր ընդհանուր պատմությունը։ Ղրղզստանի երիտասարդությունը իրենց հեռանկարները և ապագան կապում են Ռուսաստանի հետ, մեզ համար կարևոր է նրանց աջակցել այս հարցում», - ասաց ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, «Եվրասիա» ԻՀԿ Խորհրդի նախագահ Ալենա Արշինովան:
Սա արդեն երկրորդ խումբ ռուս ուսուցիչներ է։ Առաջինը աշխատում է հանրապետության դպրոցներում անցած տարվա դեկեմբերից։
Չշահույթային կազմակերպությունը «Եվրասիական լիցեյ» ծրագրի շրջանակներում հանրապետությանը տրամադրել է 100 ժամանակակից դպրոցական ավտոբուս։ Մոտակա պլաններում են՝ վերանորոգել և ժամանակակից սարքավորումներով համալրել երկու դպրոց՝ թիվ 27-ը Բիշքեքում և թիվ 1-ը Դ. Կարբիշևի անվան դպրոցը Կիզիլ-Կիա քաղաքում։
«Եվրասիական լիցեյ» ծրագիրը նպատակաուղղված է ԵԱՏՄ երկրներում դպրոցների համակարգային աջակցությանը՝ հաշվի առնելով տեղական մշակութային և պատմական առանձնահատկությունները։ Ծրագրի հիմնական խնդիրներն են՝ ուսուցիչների որակավորման բարձրացում, ռուսաց լեզվով դասավանդող ուսուցիչների պակասի մեղմացում։ Մասնավորապես, «Եվրասիական լիցեյ» ծրագիրը նպատակաուղղված է Եվրասիական մայրցամաքի վրա միասնական կրթական տարածության զարգացմանը և ներառում է ֆինանսական և ինֆրաստրուկտուրային համակարգի աջակցությամբ դպրոցների ցանցի ստեղծում, ուսուցիչների պրակտիկաների կազմակերպում և շատ ավելին։
Չշահույթային կազմակերպությունը միավորում է տարբեր մասնագիտությունների և ազգային պատկանելիության մարդկանց, ովքեր ամրապնդում են եվրասիական համագործակցությունը։ Անցյալ տարի «Եվրասիա» ծրագրերում մասնակցել են ավելի քան 15 հազար մարդ տասից ավելի հետխորհրդային երկրների։