• Բացահայտելու են գյուղական կենցաղը
• Հավաքագրելու են ավանդական բաղադրատոմսերը
Հրավիրյալ և տեղի շեֆ-խոհարարները արշավի արդյունքում հավաքագրած բաղադրատոմսերի հիման վրա մատուցելու են համատեղ պատրաստված ընթրիք Կապանի գեղատեսիլ վայրերից մեկում: Մասնագետները կստեղծեն 5-6 այցեքարտային ճաշատեսակով կապանյան մենյու: Հյուրերը կվայելեն Սյունիքի ավանդական բաղադրատոմսերից ոգեշնչված միանգամայն նոր ճաշատեսակներ, որոնք կդառնան Կապանի գաստրոայցեքարտերից մեկը:
GastroCamp Armenia նախագծի մասին.
Gastrocamp նախագիծը իրականացնում է համայնքային զարգացմանը միտված գաստրո-միջոցառումներ, ներգրավելով ոլորտի համայնքային և միջազգային մասնագետներին:
Նախագծի հիմնադիրներ՝ Աննա Մազմանյանը և Արայիկ Ամզայանը 2014-2025թթ իրականացրել են տասնյակ հնչեղ և արդյունավետ իրադարձային ծրագրեր Կոտայքի, Տավուշի, Գեզարքունիքի մարզերում և Երևանում: Այս տարի, որպես միջոցառման կենտրոն ընտրված է Կապանը, նախատեսվում է իրականացնել միջոցառումների շարք, որը կեզրափակվի մասշտաբային Gastrocamp Կապան նախագծով: Gastrocamp Կապանը կներգրավի ռեստորանային, հյուրանոցային, գինու և սննդի արտադրության ոլորտի մասնագետներ Հայաստանից և արտասահմանից: Ամիսներ շարունակ Կապանը կդառնա ռեստորանային բիզնեսի և համեղ խոհանոցի կենտրոն ներգրավելով այցելուներ Հայաստանից և արտերկրից:
Նախագծի հիմնադիրներ՝
Աննա Մազմանյան` ավելի քան 20 տարվա փորձ ունեցող փորձագետ ռազմավարական մենեջմենթում, կորպորատիվ կառավարման և խորհրդատվության ոլորտներում։ Նա աշխատել է այնպիսի միջազգային առաջատար կազմակերպություններում, ինչպիսիք են Ernst&Young-ը և Ռուսաստանի Անկախ տնօրենների ասոցիացիան։ Աննան մի շարք հաջողակ գաստրոնոմիական նախագծերի հիմնադիր է և նշանակալից PR և մարքեթինգային արշավների հեղինակ, ներառյալ 2017 թվականի «Գինու օրեր» առաջին փառատոնը։ Որպես ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ՝ գլխավորել է երկրի պատվիրակությունը COP 26 կլիմայական գագաթնաժողովում, ղեկավարել է տասնյակ միջազգային ծրագրեր և պատասխանատու է եղել բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կառավարման համար։ GastroCamp Armenia-ի համահիմնադիր։
Արայիկ Ամզայան՝ Շուրջ 10 տարվա պրոֆեսիոնալ փորձ խոհարարության ոլորտում: Մասնակցել և մրցանակների է արժանացել այնպիսի միջազգային գաստրոնախագծերում ինչպիսիք են՝ Cuisine Taste of Culture, Silk Road, Young Chefs, Olympiad World Skills International: Հանդիսանում է GastroCamp Armenia, Yerevan Food Fest, Culinary project (Central Kitchen Armenia) նախագծերի բրենդ-շեֆ և համահիմնադիր։
Նախագծի գործընկեր և աջակից՝
Կապանի Համայնքապետարան և համայնքապետ Գևորգ Փարսյան: Կապանը Սյունիքի մարզի մարզկենտրոնն է: Իր մեջ միավորելով տարածաշրջանի 39 գյուղական համայնքները դարձել է Կապան խոշորացված համայնք: Համայնքապետարանը հանդիսանում է աջակից և գործընկեր նախագծի մեկնարկի պահից:
Նախագծի PR և ինֆորմացիոն հովանավոր՝ Cratos Consult ընկերություն: Շուրջ 4 տարի ընկերությունը իրականացնում է խորհրդատվական ծառայություններ PR և GR ոլորտներում:
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ: ԶՊՄԿ աջակցում է համայնքների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների իրականացմանը:
Սյունիք օդանավակայան: Հայաստանի հարավային օդանավակայանն է, որի միջոցով իրականացվում են Երևան-Կապան-Երևան թռիչքները:
ՆովԷյր ընկերություն: Իրականացնում է օդային ուղևորափոխադրումներ Երևան-Կապան-Երևան ուղղությամբ: