Հայաստանը հրավիրվել է միանալու «Հաղթանակ 9/45» շարժմանը «Եվրասիա» ԻՀԿ
Մոսկվայում փետրվարի 12-ին կայացավ մամուլի ասուլիս, որը նվիրված էր «Հաղթանակ 9/45» լայնածավալ հասարակական շարժման մեկնարկին։ Նախաձեռնող և կազմակերպիչը հանդիսանում է «Եվրասիա» ԻՀԿ-ն։ Այն նպատակ ունի պահպանել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մասին պատմական հիշողությունը, պայքարել պատմության կեղծման դեմ և ամրապնդել մշակութային կապերը այն երկրների միջև, որոնք նպաստել են Մեծ հաղթանակին։
Ինչպես նշել է Պետդումայի պատգամավոր, «Եվրասիա» ՀԿ խորհրդի նախագահ Ալյոնա Արշինովան, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը 2025 թվականը հայտարարեց Հայրենիքի պաշտպանի տարի՝ նշանավորելու 1941-1945 թվականների Հայրենական մեծ պատերազմի 80-ամյակը։ Նա ընդգծել է, որ «Եվրասիա»-ն աջակցում է նախագծերին, որոնք նպատակ ունեն պահպանել ավանդական արժեքներն ու պատմական հիշողությունը։ Դա ոչ միայն հարգանք է անցյալի նկատմամբ, այլ ներդրում ապագայի մեջ։
Հաշվի առնելով, որ անցյալի իրադարձություններն այսօր հաճախ քաղաքական սպեկուլյացիաների օբյեկտ են դառնում, կարևոր է ոչ միայն պահպանել հիշողությունը, այլև ակտիվորեն պայքարել դրա կեղծման դեմ։
«Այսօր մեր ընդհանուր խնդիրն է՝ պաշտպանել ճշմարտությունը, պաշտպանել մեր ընդհանուր արժեքները, այն, թե ինչի համար են պայքարել մեր պապերը, տատերը։ Մենք ստիպված ենք պաշտպանել Մեծ հաղթանակը, և ես համոզված եմ, որ միասին մենք կպաշտպանենք այն։ «Հաղթանակ 9/45» նախագիծն իր կյանքն սկսում է դժվար ժամանակներում, երբ ֆաշիզմը նորից գլուխ է բարձրացնում, երբ գաղափարախոսությունը, որը ջնջել է մեր մեծ սերունդը, նորից սկսում է արթնանալ», - ասել է «Եվրասիա» ՀԿ խնամակալ խորհրդի անդամ Իլան Շորը։
«Եվրասիա» ՀԿ-ն հատուկ կարևորություն է տալիս երիտասարդության հետ տարվող աշխատանքին։
«Եվրասիա» ՀԿ-ն մասնակցելու է հրավիրել, Հայաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան, Մոլդովա, Սերբիա, Սլովակիա և այլ երկրներ։ Որևէ երկիր կարող է միանալ շարժմանը։
Կազմակերպությունը ծրագրեր է իրականացնում պատմական հիշողության պահպանման ծրագրերով:
Հայաստանում, օրինակ, մեկնարկել են կրթական նախագծեր՝ ուղղված ԱՊՀ երկրների և ժողովուրդների պատմության ուսումնասիրման ու հանրահռչակման վրա։ Ռուսաստանում աշխատում են «Պատմությունը մեզ միավորում է» վավերագրական ֆիլմի ստեղծման վրա, որն ուղղված է հետխորհրդային երկրների ժողովուրդների պատմական հիշողության պահպանմանը։
«Եվրասիա» ՀԿ-ն և հայ երիտասարդները ևս մեծածավալ շնորհավորել են Երևանին քաղաքի օրվա կապակցությամբ։ Մեր երիտասարդները մասնակցել են ֆլեշմոբին «Մայր Հայաստան» հուշարձանի մոտ, որը կառուցվել է Սովետական Միության հաղթանակի պատվին Հայրենական մեծ պատերազմում։ Ավելի քան 1000 հայ ուսանողներ ծաղիկներ են տեղադրել Հավերժական կրակին։
«Եվրասիա» ՀԿ-ն՝ անկախ ոչ առևտրային կազմակերպություն, նպաստում է միջազգային համագործակցության զարգացմանը և իրականացնում մարդասիրական նախագծեր՝ ուղղված ավանդական արժեքների պահպանմանը և միջազգային հաղորդակցության զարգացմանը։ «Եվրասիա»-ն աջակցում է սոցիալապես նշանակալի նախաձեռնություններին, տալիս է մարդկանց տարբեր մշակույթների միջև շփվելու հնարավորություն և զարգացնում ծրագրեր կրթության, բժշկության, երիտասարդական փոխանակման ոլորտներում։ Դրա հիմնական ուղղություններից մեկը աշակերտների, ուսանողների, երիտասարդ մասնագետների աջակցությունն է։