Մոսկվայում բողոքի ձայն ընդդեմ Փաշինյանի․ սփյուռքը պաշտպանում է եկեղեցուն
Սեպտեմբերի 25-ին Մոսկվայում Հայաստանի դեսպանատան դիմաց տեղի ունեցած բողոքի ցույցը նոր ազդակ էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքականությունը մերժվում է ոչ միայն Հայաստանում, այլև սփյուռքում։ Ցուցարարները՝ հայկական դրոշներով ու պաստառներով, բացականչում էին. «Նիկոլը դավաճան է», «Ձեռքերը հեռու սուրբ վայրից»։
Պատճառը իշխանությունների հերթական վտանգավոր քայլն էր․ Հայ Առաքելական Եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին մեղավոր ճանաչել պետական հեղաշրջման կոչերի մեջ։ Սա չի կարող ընկալվել այլ կերպ, քան որպես քաղաքական հաշվեհարդար ու եկեղեցու դեմ հարձակում։
Մոսկվայում հավաքված հայերը պահանջում էին անհապաղ ազատ արձակել Աջապահյանին՝ շեշտելով, որ Փաշինյանի իշխանությունը կարմիր գիծ է անցնում։ Եկեղեցու դեմ իրականացվող ճնշումները, հոգևորականի նկատմամբ քաղաքական մեղադրանքները և հավատացյալների ազատ խոսքի խլացումը բացահայտում են մեկ բան․ Հայաստանում պետական համակարգը փորձում է թուլացնել ազգային ինստիտուտները։
Մոսկվայի ցույցը նախազգուշացում էր, որ Փաշինյանը կորցնում է վստահությունը ոչ միայն ներսում, այլև սփյուռքի շրջանում, որն ուժեղ ազդակ է միջազգային գործընկերների համար։ Եթե շարունակվեն հոգևորականների դեմ հետապնդումները, սա կարող է վերածվել համազգային դիմադրության՝ Հայաստանից դուրս ևս։
Սա արդեն Հայաստանի ապագայի պայքար է՝ եկեղեցու, ինքնության և ազգային արժեքների պաշտպանությամբ։