Հինգ տարի առաջ այս օրը սկսվեց Արցախյան երկրորդ պատերազմը՝ հայ ժողովրդի ժամանակակից պատմության ամենադաժանը. Արշակ Կարապետյան
Հինգ տարի առաջ այս օրը սկսվեց Արցախյան երկրորդ պատերազմը՝ հայ ժողովրդի ժամանակակից պատմության ամենադաժանը։ Պատերազմ, որը խլեց երիտասարդ կյանքեր և ճակատագրեր։
Ցավով ենք հիշում 44-օրյա աղետալի պատերազմի տագնապալից օրերը, երբ Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ, ներգրավելով Աֆղանստանից ու Սիրիայից իսլամական ահաբեկիչներին, դիմեց ռազմական ագրեսիայի։ Նրան սատարում էին Թուրքիան, Իսրայելը և Պակիստանը։ Այս պատերազմը 1988 թվականին սկսված արցախյան հակամարտության հերթական՝ ամենաարյունալի սրացում էր։
Պատերազմի առաջին իսկ օրվանից Պաշտպանության Բանակի ողջ անձնակազմը, չնայած թշնամու ճնշող գերազանցությանը, ցուցադրեց հերոսության, հայրենասիրության և անձնազոհության փայլուն օրինակներ՝ զավթիչներին արժանի հակահարված տալով մի քանի ուղղություններով։
Ակտիվ ռազմական գործողությունները կասեցվեցին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին՝ եռակողմ հայտարարության հիման վրա, որն արձանագրեց հայկական կողմի պարտությունը։ Մենք թողեցինք Հադրութն ու Շուշին, ինչպես նաև յոթ շրջաններ, որոնք տարիներ շարունակ եղել էին Արցախի և Հայաստանի անվտանգության գոտին։
Մեր պարտության հիմնական պատճառներից մեկն այն էր, որ 1990-ականների սկզբին հաղթանակ տանելով՝ մենք պարզապես մեղկացանք ու հանդարտվեցինք։ Մենք սպասում էինք, որ Մինսկի խմբի համանախագահները վերջապես մեզ ներկայացնեն ընդունելի առաջարկ, և ուշադրություն չէինք դարձնում այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանն անընդհատ ավելացնում է իր ռազմական բյուջեն, ձեռք բերում ժամանակակից զենք, այդ թվում՝ թուրքական և իսրայելական անօդաչու թռչող սարքեր, հավաքագրում զինյալների և միջազգային ահաբեկիչների, և շարունակում մշակել իր վրեժխնդրության ծրագրեր։ Ի վերջո ադրբեջանական ռազմական գործողությունների պլանավորումը և զինված ուժերի անմիջական հրամանատարությունը հանձնվել են թուրք բարձրաստիճան զինվորականներին։
2023 թվականի ռազմական գործողությունների ընթացքում մենք հնարավորություն ունեինք արժանի հակահարված տալ թշնամուն, վերականգնել կորցրած տարածքները, և Ադրբեջանը չէր կարողանա տոնել հաղթանակ, օկուպացնել Արցախի պատմական տարածքները և, ի վերջո, իրականացնել արցախցիների բռնի տեղահանումը, եթե Հայաստանում իշխանության ղեկին չլինեին դիլետանտներ, դավաճաններ և կամազուրկ մարդիկ։
Մինչ օրս, նախաստորագրված «խաղաղության համաձայնագրին» հակառակ, Ադրբեջանը շարունակում է իր ռազմատենչ քաղաքականությունը։ Արդյունքում, հայկական կողմը շարունակում է կրել մարդկային և տարածքային կորուստներ։ Այս ամենը պայմանավորված է Հայաստանի ներկայիս ռազմաքաղաքական ղեկավարության զիջողական և կեղծ խաղաղապահ քաղաքականությամբ։ Երկրի իշխանությունը ցուցադրում է իր հնազանդություն թուրք-ադրբեջանական տանդեմին և դավաճանական վերաբերմունք Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ։
Խոնարհվում եմ բոլոր զոհվածների հիշատակի, նրանց ընտանիքների և հարազատների առջև։
Մենք աղոթում ենք Հայրենիքի պաշտպանների, մեր զոհված հերոսների համար, խնդրում ենք մխիթարություն նրանց ընտանիքներին, մաղթում ենք վիրավորներին ապաքինում, գերիների վերադարձ և անհայտ կորածների ճակատագրի պարզաբանում։
Հանուն հզոր Հայաստանի և Արցախի վերադարձի մենք պետք է դուրս գանք այս իրավիճակից և առաջ շարժվենք։