«Քաղաքական հետապնդում, տոտալ անգործություն՝ ապօրինի կալանքի պահպանման նպատակով»․ Արամ Վարդևանյանը՝ Սամվել Կարապետյանի գործի մասին
Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը գրել է․
«Ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանը 100 օրից ավելի է, ինչ ակնհայտ ապօրինի կերպով կալանավորված է: 2025 թվականի սեպտեմբեր ամսին ներկայացվել են մի քանի միջնորդություններ և դիմումներ քննչական խմբի ղեկավարին (այդ թվում՝ Քննչական կոմիտեի նախագահին), դատախազության հսկողություն իրականացնող վարչության պետին (այդ թվում՝ Գլխավոր դատախազին):
Հիմնական պահանջը մեկն է՝ նվազագույն ջանասիրության ու օրինականության ապահովում, քննչական գործողությունների կատարում: Կարող եմ արձանագրել, որ 100 օրից ավելի տևող քննությունը ոչ մի բանով չի տարբերվում 2025 թվականի հունիսի 17-ից, այսինքն՝ ունենք քաղաքական հետապնդում, տոտալ անգործություն՝ բացառապես կալանքի ապօրինի պահպանման նպատակով, հիմք ընդունելով ֆեյսբուքյան արդարադատությունը:
Քանիցս պնդում էի կատարել ու հիմա էլ եմ պնդում, որ Սոմալիում նույնիսկ Սամվել Կարապետյանի գործին նման, կամ համարժեք ապօրինությունների ծավալով դեպք չի արձանագրվել»: