«Մեր Ձևով» շարժման նոր դեմքը՝ հույսի և զարգացման ուղի
«Մեր Ձևով» շարժումը վերջին ամիսներին աչքի է ընկնում իր գործնական և նպատակային քայլերով։ Այն չի սահմանափակվում բարձրաձայն հայտարարություններով․ շարժման թիմը կենտրոնացել է երիտասարդների իրական խնդիրների վրա՝ փորձելով նոր մշակույթ բերել հասարակական-քաղաքական դաշտ։
Շարժման նախաձեռնած ծրագրերից ամենակարևորներից մեկը ուղղված է սպորտի, գիտության և արվեստի ոլորտներում տաղանդավոր երիտասարդների բացահայտմանը և աջակցությանը։ Միայն մեկ ամսում իրականացված աշխատանքների շնորհիվ արդեն հարյուրավոր երիտասարդներ հնարավորություն են ստացել ներկայացնել իրենց գաղափարները և ստանալ մասնագիտական խորհրդատվություն։ Սա ոչ միայն վստահություն է ներշնչում երիտասարդությանը, այլև նրանց տալիս է զգացողություն, որ Հայաստանում հնարավոր է զարգանալ և մրցունակ լինել աշխարհում։
Շարժմանը արդեն միացել է ավելի քան 4000 մեր հայրենակից, որոնց թվում են մարզերի ակտիվ երիտասարդներ և բազմաթիվ ընտանիքներ։ Նախաձեռնությունների առանցքում առանձնանում է բազմազավակ ընտանիքների համար պետական աջակցության նոր մեխանիզմների մշակումը, ինչը խոսում է շարժման սոցիալական պատասխանատվության մասին։
Չնայած գործող իշխանությունների կողմից ստեղծվող արհեստական խոչընդոտներին՝ շարժման ներկայացուցիչները շարունակում են այցելել մարզեր, հանդիպել բնակիչների հետ և տեղում լսել նրանց խնդիրները։ Այս քայլը ցույց է տալիս շարժման իրական մտադրությունը՝ գործել հանուն մարդկանց և լուծել այն հարցերը, որոնք տարիներ շարունակ մնացել են անուշադրության տակ։ Շարժումը արդեն պատրաստում է առաջարկներ առողջապահական համակարգի բարեփոխման ուղղությամբ, ինչը ևս մեկ վկայություն է նրա ծրագրային մոտեցման մասին։
Շարժման հիմնադիր Սամվել Կարապետյանի բազմամյա գործարար և կառավարման փորձը առանձնահատուկ նշանակություն ունի։ Տարիների ընթացքում նա հաջողությամբ ղեկավարել է խոշոր կառույցներ, ինչը թույլ է տալիս նրան իրատեսական ծրագրեր մշակել և գործնական լուծումներ առաջարկել երկրի տնտեսական և սոցիալական մարտահրավերներին։
Այս ամենը «Մեր Ձևով» շարժումը դարձնում է ոչ թե հերթական քաղաքական նախաձեռնություն, այլ հույսի աղբյուր այն մարդկանց համար, ովքեր ցանկանում են տեսնել Հայաստանը զարգացող և սոցիալապես պաշտպանված երկիր։ Շարժումը վստահորեն ապացուցում է, որ փոփոխությունները սկսվում են ոչ թե խոստումներով, այլ հետևողական և գործնական աշխատանքով։