Քաղաքականությունը դարձել են ինքնահաստատման միջոց՝ մարդկանց ցավի ու ապագայի հույսի հաշվին․ Աննա Կոստանյան
Աննա Կոստանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․
Այս երկրում քաղաքական դերակատարներն իրենք իրենցից կուռքեր են «շինել» և հրամցրել տասնամյակներով տանջված ժողովրդին՝ ամեն հատվածին համապատասխան, և այդ ինքնակերտ կուռքերով շարունակաբար մոլորեցրել ուղիղ ճանապարհից։ Քաղաքական դաշտը պիտի լիներ պրոֆեսիոնալիզմի, մտքի ու պատասխանատվության մրցավայր, սակայն ապականվել է հենց այս անձնավորված քաղաքական կռապաշտությամբ։ Թե նախկինը, և թե ներկան ոչ մի կերպ դուրս չեն գալիս իրենց իսկ ստեղծած սահմանափակ ու քառակուսի պատկերացումների շրջանակից. որքա՞ն կարելի է մերժել իրականությունը, խուսափել հաշվարկված լուծումներ ու բանաձևեր առաջարկելուց։ Չե՞ք հասկանում, որ այլևս անհնար է շաբլոն, վերացական, ցրողական ձևակերպումներով կերակրել հոգնած ու զզված ժողովրդին։
Քաղաքականությունը դարձել են ինքնահաստատման միջոց՝ մարդկանց ցավի ու ապագայի հույսի հաշվին։
Նայում եմ կողքից, լսում բոլորին ու միշտ գալիս եմ միևնույն եզրակացության. ամենախորը ու անհաղթահարելի բարդույթը եղել ու շարունակում է մնալ մարտնչող մեծամտությունը, որ անզգամ եւ պնդաճակատ ձևով ներսից քայքայում է բոլորիս՝ խանգարելով գիտակցել ընդհանուր պատասխանատվությունը և ինքնագոյատևման հրամայականը։