Մենք բացում ենք պատմության նոր էջ՝ վստահ և արժանապատիվ քայլերով. Գագիկ ԾառուկյանConverse Trusted. Վերաֆինանսավորման բիզնես վարկ՝ վարկային արձակուրդի հնարավորությամբՍտեղծվել է մոլեկուլ, որը ինքնահավաքվում է արևային մարտկոցների մեջ Սամվել Կարապետյանը տարիներ շարունակ Արցախում ծնված յուրաքանչյուր չորրորդ երեխայի ընտանիքին նվիրաբերել է 4000- ական ԱՄՆ դոլար. տեսանյութ «ՀայաՔվեն» արդեն նաև Մասիսում էԿգործակցենք մաքուր հետագիծ ունեցող նոր քաղաքական ուժերի հետ. Ավետիք Չալաբյան Քաղաքական դաշտում նոր կենտրոն․ «Մեր Ձևով» շարժումն ու «Ուժեղ Հայաստան»-ի օրակարգը Ավստրիայից հնչած հստակ ուղերձը․ Եպիսկոպոսների ժողովը վերահաստատեց հավատարմությունը Կաթողիկոսին Չորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ» «Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ» «Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ» Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ» Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ» Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ» Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ» Դոլարն ու եվրոն շարունակում են էժանանալ ՔՊ-ի հետ համագործակցության ոչ մի եզր այլևս չունենք. Վստահ եմ՝ մենք հաջորդ խորհրդարանում հաստատ լինելու ենք. Էդմոն ՄարուքյանՄեր երկրում՝ հազարավոր մարդիկ կանգնած են այս խնդրի առաջ․ Նարեկ ԿարապետյանԵՄ-ում չեն կարողացել համաձայնեցնել հակառուսական պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթը Ռուսաստանը մշակում է նոր հիպերձայնային զենք, հայտնել են Գլխավոր շտաբում
Ավստրիայից հնչած հստակ ուղերձը․ Եպիսկոպոսների ժողովը վերահաստատեց հավատարմությունը Կաթողիկոսին
Ավարտվել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում։ Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանի իշխանությունները արգելել էին Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին և վեց եպիսկոպոսների լքել երկիրը՝ փորձելով խափանել ժողովի անցկացումը, հանդիպումը կայացավ և դարձավ միասնության և դիրքորոշման հստակեցման կարևոր հարթակ։
Ժողովի հայտարարության առանցքային շեշտադրումը Եկեղեցու միասնականության վերահաստատումն էր։ Մասնակիցները միաձայն իրենց հավատարմությունը հայտնեցին Ամենայն հայոց կաթողիկոսին՝ ընդգծելով, որ Եկեղեցու ներքին հարցերը պետք է լուծվեն կանոնական կարգով՝ զերծ քաղաքական միջամտություններից։
Հայտարարությունում արձանագրվել է նաև մտահոգություն՝ պետական կառույցների կողմից եկեղեցականների նկատմամբ նախաձեռնված քրեական գործընթացների առնչությամբ, որոնք, ըստ հոգևորականների, վտանգում են եկեղեցու անկախությունը և հասարակական համերաշխությունը։
Վերջին ամիսներին Հայաստանի իշխանությունների և Եկեղեցու միջև լարվածությունը հասել է բացահայտ առճակատման։ Կաթողիկոսի և մի շարք բարձրաստիճան հոգևորականների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը լայն արձագանք են ստացել ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։ Քաղաքական դիտորդների մի մասը համոզված է, որ եկեղեցականների նկատմամբ ճնշումները պայմանավորված են ներքաղաքական զարգացումներով և առաջիկա ընտրությունների տրամաբանությամբ, քանի որ հոգևոր կառույցը շարունակում է պահպանել ինքնուրույն դիրքորոշում և ազդեցություն հանրային կյանքի վրա։
Միաժամանակ, աշխարհի տարբեր քաղաքներում կազմակերպվել են բողոքի ցույցեր և համերաշխության ակցիաներ՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Ամենայն հայոց կաթողիկոսի։ Սփյուռքյան կառույցները հանդես են եկել հայտարարություններով՝ դատապարտելով եկեղեցու դեմ ուղղված քայլերը և կոչ անելով դադարեցնել ճնշումները։
Միջազգային կրոնական լրատվամիջոցները ևս անդրադարձել են ստեղծված իրավիճակին։ Ամերիկյան «The Christian Post»-ը նշել է, որ Կաթողիկոսի դեմ առաջադրված մեղադրանքները մտահոգություններ են առաջացրել մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների շրջանում՝ Հայաստանի կառավարության և եկեղեցու ղեկավարության միջև աճող լարվածության ֆոնին։
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը՝ Conseil de coordination des organisations arméniennes de France, հանդես է եկել խիստ հայտարարությամբ՝ դատապարտելով Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ իրականացվող արշավը և պահանջելով դադարեցնել Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նկատմամբ հալածանքները։
Միջազգային իրավապաշտպան շրջանակներում ևս արձագանքներ են հնչել։ Միջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամը, ով տասնամյակներ շարունակ զբաղվել է քրիստոնյաների իրավունքների պաշտպանությամբ, հրապարակային գրառմամբ ընդգծել է, որ իր երկարամյա գործունեության ընթացքում նման իրավիճակ չի հանդիպել։ Նրա գնահատմամբ՝ տեղի ունեցողը մտահոգիչ նախադեպ է, երբ պետությունն ուղղակի առճակատման մեջ է մտնում սեփական պատմական և հոգևոր կառույցի հետ։
Ավստրիայում կայացած Եպիսկոպոսների ժողովը փաստորեն ոչ միայն չխափանվեց, այլև դարձավ համախմբման և դիրքորոշման հստակեցման առիթ։ Աշխարհի տարբեր կենտրոններից հնչող հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ ստեղծված իրավիճակը վաղուց արդեն դուրս է եկել ներպետական քննարկումների շրջանակից։
Եկեղեցու շուրջ ընթացող գործընթացները դիտարկվում են ոչ միայն որպես ներքաղաքական հակամարտություն, այլև որպես ազգային ինքնության, պատմական ժառանգության և հանրային համերաշխության հետ առնչվող հարց։
Ակնհայտ է, որ այս թեման առաջիկայում ևս կմնա հասարակական և միջազգային ուշադրության կենտրոնում։ Իսկ այն փաստը, որ աշխարհի տարբեր քաղաքներում բարձրաձայնվում է Հայ Առաքելական Եկեղեցու պաշտպանության հարցը, վկայում է՝ տեղի ունեցողը ընկալվում է որպես ազգային նշանակության խնդիր, որի լուծումը չի կարող կառուցվել ճնշումների և առճակատման տրամաբանության վրա։