Կենսաթոշակառուների այսպիսի վիճակը պետության համար ամոթալի է․ Դավիթ ՀակոբյանԹուրքիան խանդավառվել է Փաշինյանի հայտարարություններից Ի՞նչ է Երևանում փնտրելու Մարթա Կոսը Հայաստանում վարելահողերի շուրջ 50%-ը չի մշակվում․ ի՞նչ անել. Տիգրան Դումիկյան ՔՊ-ում այժմ էլ մարզպետների ձայներն են հաշվում Փաշինյանի հակաեկեղեցական արշավը վտանգված է Սփյուռքը պետք է լինի Հայաստանի շարունակությունը և մասնակցի որոշումների ընդունմանը․ Ատոմ ՄխիթարյանՊահպանելով, զարգացնելով և պաշտպանելով հայերենը՝ մենք պաշտպանում ենք ոչ միայն մշակույթ, այլև պետականություն․ Նաիրի Սարգսյան Մենք բացում ենք պատմության նոր էջ՝ վստահ և արժանապատիվ քայլերով. Գագիկ ԾառուկյանConverse Trusted. Վերաֆինանսավորման բիզնես վարկ՝ վարկային արձակուրդի հնարավորությամբՍտեղծվել է մոլեկուլ, որը ինքնահավաքվում է արևային մարտկոցների մեջ Սամվել Կարապետյանը տարիներ շարունակ Արցախում ծնված յուրաքանչյուր չորրորդ երեխայի ընտանիքին նվիրաբերել է 4000- ական ԱՄՆ դոլար. տեսանյութ «ՀայաՔվեն» արդեն նաև Մասիսում էԿգործակցենք մաքուր հետագիծ ունեցող նոր քաղաքական ուժերի հետ. Ավետիք Չալաբյան Քաղաքական դաշտում նոր կենտրոն․ «Մեր Ձևով» շարժումն ու «Ուժեղ Հայաստան»-ի օրակարգը Ավստրիայից հնչած հստակ ուղերձը․ Եպիսկոպոսների ժողովը վերահաստատեց հավատարմությունը Կաթողիկոսին Չորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ» «Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ» «Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ» Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ»
Թուրքիան խանդավառվել է Փաշինյանի հայտարարություններից
Վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանն օրեր առաջ հայտարարեց, թե մտադիր է Հայաստանի էներգետիկ համակարգը ներգրավել Թուրքիայի և Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգերի հետ։ Եվ բնական է, որ Թուրքիային և Ադրբեջանին նման զարգացումը չափազանց ձեռնտու է, հատկապես հաշվի առնելով ռեսուրսների անհամամասնությունը, որը, բնականաբար, Հայաստանի օգտին չէ։ Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարը հայտարարել է, թե հույս ունի, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը դրական ազդեցություն կունենա նաև տնտեսական հարաբերությունների վրա, և այս տեսանկյունից Թուրքիան աջակցում է կարգավորման գործընթացին։ Բայրաքթարն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարող է դառնալ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև էներգետիկ համագործակցության մաս։
«Ըստ էության, կարգավորումը ենթադրում է նաև տնտեսական հարաբերությունների բարելավում։ Մենք կարող ենք զարգացնել համագործակցությունը էներգետիկ ոլորտում և օգտագործել առկա հնարավորությունները այս ուղղությամբ։ Հուսով եմ, այս գործընթացը կշարունակվի բոլոր կողմերի օգտին»,- ընդգծել է թուրք նախարարը՝ չբացառելով Հայաստանի ներգրավումը նաև գազային միջանցքին՝ Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա։
Այս կերպ Թուրքիան նաև նկրտումներ է ցուցաբերում Հայաստանի գազային համակարգի նկատմամբ։ Ներկայումս այդ համակարգը սպասարկում է ռուսական «Գազպրոմ»-ի դուստր ձեռնարկությունը՝ «Գազպրոմ Արմենիան», բայց Հայաստանի իշխանությունները, արշավ սկսելով ռուսական կապիտալով ընկերությունների դեմ, բոլորովին դեմ չեն լինի Հայաստանից դուրս մղել նաև «Գազպրոմ»-ին՝ փոխարենը համակարգի կառավարումը հանձնելով որևէ օֆշորային ընկերության։ Բնականաբար, թուրքական և ադրբեջանական ծագում ունեցող ընկերությունների ներգրավումը լուրջ բողոքի ալիք կբարձրացնի, ուստի շատ դեպքերում օգտագործելու են հենց օֆշորային ծագման ընկերությունները՝ կասկածները հեռու վանելու համար։